HRT TANITIM

 

Türkiye’nin ilk televizyon kanallarından olan HRT, 25 yıldır her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşarak yoluna devam ediyor.

Uydu üzerinden yaptığı yayınlarla Türkiye gündeminde öne çıkan gelişmeleri ulusal ve global izleyici kitlesi ile paylaşan HRT, TÜRKSAT 4A uydusu üzerinden yaptığı yayınlarla adından sıkça söz ettiriyor.

Ciddi, objektif, dürüst ve gerçek haber anlayışı, hayatı yakından takip eden programları ve sosyal sorumlulukları ile yayın hayatını sürdüren HRT, her zaman “en iyisini” hedeflemektedir. Toplumsal olaylara karşı duruşu, toplumun ve izleyicilerin güvenini kazanmak HRT’ nin en önemli değeridir. HRT Medya Grubu’nun bugününün ve yarınının temeli bu güven duygusudur.

HRT yayınlarının temel işlevi, gerçekleri bozmadan, abartmadan, sansürlemeden, hiçbir baskı veya çıkar grubunun etkisi altında kalmadan, objektif bir biçimde kamuoyuna iletmektir. HRT vizyonunda hiçbir zaman yayıncılık hızı, doğruluğun; abartma veya basitleştirme, gerçeğin çok yönlülüğünün önüne geçmez. HRT yayınları, gerçeğin farklı boyutlarını yansıtacak şekilde çoğulcu, gerçeğin farklı yönlerini temsil eden düşünceler ve toplumsal aktörler karşısında ise tarafsızdır. Tarafsızlık ve çoğulculuk, HRT yayınlarının tümü dikkate alındığında ve makul bir süre içinde, toplumda var olan belli başlı bütün görüşlerin, hiçbiri göz ardı edilmeden ve hak ettikleri oranda yansıtılması demektir. HRT her zaman için bir düşünceyi, tutumu, davranışı savunan ya da karşı çıkan görüşleri ve kanıtları değerlendirirken açık görüşlü ve önyargısız olmayı hedefler.

Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı; temel insan haklarına aykırı; şiddeti, zorbalığı, kini ve düşmanlığı kışkırtıcı; bireyler, topluluklar ve uluslar arasında nefret ve düşmanlığı körükleyici, dini inanç ve duyguları rencide edici yayınlardan kaçınan HRT, toplumun değerlerine ve kutsallarına saygı ile her kutsal ve değere eşit mesafede durur. Toplumun her kesimi için ortak bir payda konumunda durmayı amaçlayan HRT, vizyonunu bu şekilde belirlemiştir.

Türkiye gündemine dair her olaya, haber ve çeşitli yayınlarıyla, toplumun kutsal değerlerine eşit saygı ve mesafe ile yaklaşan HRT, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından da izleyici kitlesine sahiptir. Kurulduğu ilk günden bu yana ciddi, objektif, dürüst ve gerçek haber anlayışı, hayatı yakından takip eden programları ve sosyal sorumlulukları ile yayın hayatını sürdüren HRT, gerçeğe en doğru ve objektif dokunuşuyla, adını ülke sınırlarının dışına da duyurmuştur. Türkiye gündemine, siyasete, ekonomiye, müziğe, tiyatroya; kısaca hayatın ve sanatın her alanına dair yayınlarıyla her yaş grubu ve her izleyici kitlesine hitap eden HRT, evrensel değerlere de son derece saygılıdır.

HRT, başta yayınlar olmak üzere, her türlü faaliyetler için izleyiciye hesap vermekle yükümlüdür ve tüm bu görev ve sorumluluklarının bilinciyle, en doğru, en gerçekçi, en objektif haber ve yayınlarını ulusal ve uluslararası izleyici kitlesine sunmaya devam edecek…

Çünkü tüm bu yayın politikası, geniş bir bölgeden yayın yapan uydu kanalı olması, HRT’yi Türkiye gündemine dair gelişmelere ulaşmada en çok aranan ve izlenen bir TV kanalı konumuna getirmiştir.

Her zaman en gerçeği; en doğru ve tarafsız haber ve yayınlarıyla geniş kitlelere ulaştırma hedefinde olan HRT, bundan sonra da aynı sorumluluk bilinci ile geniş kitlelere ulaşma hedefini sürdürecektir.